Hierbij een bericht van onze scheidsrechters over de aangepaste spelregels voor 2025
Beste voetballers, trainers, leiders en ouders,
Ieder jaar zijn er een aantal wijzigingen in de spelregels in het betaald en amateurvoetbal.
Hierbij een overzicht van de belangrijkste nieuwe en bijgestelde regels.
Tijdrekken: de 8-secondenregel (wijziging in Regel 12) – Overtredingen en onbehoorlijk gedrag om tijdrekken door doelverdedigers tegen te gaan. Doelverdedigers mogen de bal voortaan maximaal acht seconden vasthouden vanaf het moment dat ze de bal in bezit hebben.
Een keeper heeft de bal in bezit te hebben als:
- de bal zich tussen de handen/armen bevindt of tegen een oppervlak (zoals de grond of het lichaam);
- de keeper de bal op een open hand draagt;
- de keeper de bal stuit of in de lucht gooit.
Overschrijden zij deze tijd, dan wordt een hoekschop toegekend aan de tegenpartij.
Om ervoor te zorgen dat doelverdedigers zich bewust zijn van de resterende tijd, zal de scheidsrechter de laatste vijf seconden aftellen met een opgeheven hand.
Tijdens balbezit mag de keeper niet worden aangevallen.
Scheidsrechtersbal: duidelijker en eerlijker.
De regels rondom de scheidsrechtersbal zijn aangescherpt:
- Bevond de bal zich in het strafschopgebied bij het onderbreken? Dan wordt de bal toegekend aan de doelverdediger van het verdedigende team.
- Bevond de bal zich buiten het strafschopgebied? Dan krijgt een speler van het team dat balbezit had (of zou krijgen) de bal. Is dat niet duidelijk, dan gaat de bal naar het team dat de bal als laatste raakte.
De bal wordt altijd terug in het spel gebracht op de plek waar de bal was bij de onderbreking.
Alleen de aanvoerder
De richtlijn dat alleen de aanvoerder het gesprek met de scheidsrechter voert, blijft van kracht. Deze maatregel heeft een aantoonbaar positief effect op het gedrag van spelers en de communicatie op het veld.
Mogelijkheid voor jeugdvoetbal, veteranenvoetbal, G-voetbal en voetbal op de laagste niveaus Onderstaande richtlijnen gelden alleen voor jeugdvoetbal, veteranenvoetbal, G-voetbal en voetbal op de laagste niveaus. • De scheidsrechter kan de richtlijnen ‘alleen de aanvoerder’ laten gelden door te fluiten en het volgende gebaar te gebruiken: o Beide armen boven het hoofd houden en deze te kruisen ter hoogte van de polsen o De armen voor het lichaam uitstrekken met open handpalmen in een voorwaartse duwende beweging om aan te geven dat de spelers niet dichterbij moeten komen.
Een ‘alleen de aanvoerder’ gebied strekt zich uit tot 4 meter rond de scheidsrechter. Indien gepast kan de scheidsrechter afstand nemen van de spelers om een ‘alleen de aanvoerder’ gebied te creëren Geen enkele speler mag het ‘alleen de aanvoerder’ gebied betreden behalve de aanvoerder van beide teams, die een onderscheidende armband moeten dragen.
De scheidsrechter kan hierbij de volgende tekens geven.

Als een andere speler dan de aanvoerder het ‘alleen de aanvoerder’ gebied betreedt, dan ontvangt de overtreder een waarschuwing (gele kaart) wegens protesteren.
De KNVB heeft van de nieuwe regels een duidelijk video met voorbeelden gemaakt. Ga die bekijken:
































































